فراخوان جشنواره عکس آب در ایران

در چارچوب سلسله نشست های بین المللی که در پاریس و به صورت ویدئو کنفرانس با ایران از سپتامبر ٢٠٢٤ لغایت مارس ٢٠٢٥ و با موضوع " نگاه های متقابل به فرهنگ آب بین دو کشور ایران و فرانسه" توسط فرهنگستان علوم سرزمین های ماوراء البحر پاریس، آکادمی ملی آب پاریس و نیز مرکز ایران و فرانسه، مرکز حقوق دریایی و اقیانوسی شهر نانت فرانسه، دانشگاه تهران و نیز دانشگاه تربیت مدرس برگزار خواهد شد، مسابقه عکاسی حول موضوع آب در تمام جنبه ها و ابعاد آن ترتیب داده شده است.


رویکرد مورد نظر در این باره پرداختن به مسائلی نظیر آب های شیرین و شور، محیط زیست زمینی و اقیانوسی، فعالیت های انسان و بشر مرتبط با آب، فناوری و تمهیدات مرتبط با آن در مناطق مختلف ایران است.

هر نامزد جهت شرکت در این مسابقه می بایست آثار خود را به صورت سیاه و سفید یا رنگی در قالب یک فایل پی دی اف (حداكثر ٤٠ عکس) به مسئولین برگزاركننده ارسال نماید.

هدف از این مسابقه تركیب نوشتارهای عکاسی مستند با نوشتارهای عکاسی تجربی است تا وضعیت آب در ایران را از طریق یک نمایشگاه گروهی به تصویر بکشد.

این مسابقه تحت عنوان ریاست افتخاری خانم "فرانسین كوستو" Francine Cousteau، رئیس "بنیاد بین المللی ژاک-ایو كوستو" و همچنین آقای "ژان -میشل الیور" Jean-Michel Oliver، رئیس "آكادمی آب" برگزار می شود.


شرایط شركت در مسابقه:

• متقاضیان باید مقیم ایران باشند.

• درخواست ها می بایست تا ساعت ۲۴ جمعه ١٤ ژوئن ٢٠٢٤ (برابر با ۲۵ خرداد ۱۴۰۳)، به آدرس ایمیل info@ithaque-paris.fr ارسال گردد. استفاده از WeTransfer مجاز نیست.

• موضوع ایمیل و عنوان فایل باید به صورت Water in Iran - First and last name باشد.

• متقاضیان باید عکسهای پیشنهادی خود را از طریق یک فایل پی دی اف - حداکثر حجم ٢٠ مگابایت - به زبان انگلیسی و شامل چهار بخش ارسال نمایند:

۱. بیوگرافی متقاضی (یک صفحه)

۲. یک نامه (حداكثر ١٠٠٠ كلمه) در خصوص محتوای سری عکسهای ارسالی و نیز انگیزه و اهداف عکاس

۳. سری عکس های پیشنهادی مرتبط با موضوع آب در ایران (حداكثر ٤٠ عکس، عکس‌های رنگی و سیاه و سفید هر دو مورد پذیرش هستند، همچنین آثار می تواند به صورت آنالوگ و یا دیجیتال باشند. همچنین تصریح می گردد آثار انتزاعی، تجربی، خبری و مستند از نگاه اعضای هیات داوران همگی دارای ملاحظات یکسانند).

۴. كپی از پاسپورت با محل اقامت در ایران یا کارت اقامت در ایران


برنامه:

از بین تمامی آثار دریافتی، هیات داوران در پایان یک نفر را به عنوان برنده مسابقه انتخاب خواهد کرد و فرد برنده، برای بهترین عکس انتخاب شده توسط هیات داوران جایزه نخست مسابقه را به ارزش۵۰۰ یورو دریافت خواهد نمود. همچنین۴۰ عکس دیگر نیز از بین آثار دریافتی در یک نمایشگاه گروهی با طراحی صحنه توسط الکساندر آرمنجون و چاپ آنها در ابعاد حداکثر ۶٠x٥٠ سانتیمتر به نمایش در خواهند آمد.

فضای نمایشگاهی ایتاک با حدود ٥٠ متر مربع ، در مکانی مطلوب در قلب ماره Marais (محله اکثر گالری های هنری) پاریس واقع شده است.

نمایشگاه ابتدا در محل ایتاک از چهارشنبه ١٢ سپتامبر لغایت ۳ اكتبر ۲۰۲۴ (۲۲ شهریور الی ۱۲ مهر ۱۴۰۳) برگزار خواهد شد، و سپس از تاریخ ٧ اكتبر لغایت ١۸ اكتبر ۲۰۲۴ (۱۶ مهر الی ۲۷ مهر ۱۴۰۳) به محل فرهنگستان علوم سرزمین های ماوراء البحر فرانسه واقع در خیابان لاپروز Laperouse پاریس منتقل خواهد شد.

مراسم افتتاحیه عمومی نمایشگاه در ایتاک نیز روز چهارشنبه ١٢ سپتامبر ٢٠٢٤ (۲۲ شهریور ۱۴۰۳) خواهد بود.


تقویم برگزاری در سال ٢٠٢٤:

پرونده متقاضیان می بایست تا قبل از نیمه شب ۱۴ ژوئن ۲۰۲۴ (برابر با ۲۵ خرداد ۱۴۰۳) ارسال گردد. هیچ پروند ه ای پس از این تاریخ مورد بررسی قرار نخواهد گرفت.

آغاز فراخوان جهت شركت در مسابقه: ۲۷ آوریل ٢٠٢٤ (۸ اردیبهشت ۱۴۰۳)

مهلت ارسال پروند ه ها: ١٤ ژوئن ۲۰۲۴ (۲۵ خرداد ۱۴۰۳)

اعلام نتایج: ۳٠ ژوئن ٢٠٢٤ (۱۰ تیر ۱۴۰۳)


هیات داوران:

در برگزاری مسابقه عکاسی "آب در ایران"، ایتاک و مرکز ایران و فرانسه یک هیئت داوران ایرانی و فرانسوی متشکل از افراد زیر را گرد هم می‌آورد:


هیئت داوران فرانسوی:

- ماری روبرت، متصدی ارشد قسمت عکاسی و سینمایِ موزه اورسه پاریس، کمیسر نمایشگاههای عکاسی در زمینه علوم اجتماعی و بینا رشته ای، نویسنده کتاب مرجع "تاریخ جهانی زنان عکاس" به همراه Luce Lebart لوس لوبارت.

- پاسکال بوس، مدیر مجموعه‌های عکاسی مرکز ملی هنرهای تجسمی CNAP. کالج بین المللی عکاسی.

- ناتالی بوشه-لونوار، رئیس انجمن "مردمان تصویر" Gens d'Images كه هر ساله جایزه نیپس Prix Niépce و جایزه نادار Prix Nadar را با مشارکت كتابخانه ملی فرانسه (BnF) برگزار می كند. بنیانگذار کالج بین المللی عکاسی.

- کارولین استن، عضو هیئت مدیره دانشکده بین المللی عکاسی Grand Paris "پاریس بزرگ".

- میشل پوآورت، مورخ عکاسی، استاد دانشگاه پاریس ۱ - پانتئون سوربن، نویسنده آثار مرجع متعدد در مورد عکاسی در فرانسه و بنیانگذار کالج بین المللی عکاسی.


هیات داوران ایرانی:

- محمدرضا کیوانفر، عکاس و كارگردان، استاد دانشگاه در حوزه عکاسی و سینما، بنیانگذار و مدیر موسسه آموزشی در حوزه سینما و عکاسی به نام "موج نو".

- افشین شاهرودی، عکاس، منتقد عکاسی و رئیس هیئت مدیره انجمن عکاسان ایران.

- اسماعیل عباسی، عکاس، مترجم و نویسنده ایرانی، عضو هیات داوری دهها جشنواره و مسابقه عکاسی ملی، بنیانگذار و دبیر جشنواره عکاسی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان.

- سیف‌الله صمدیان، عکاس، برنده جایزه World Press Photo، فیلمبردار و فیلمساز، استاد فتوژورنالیست در دانشگاه تهران، عضویت در هیات داوری جشنواره های متعدد ملی و بین المللی عکاسی.

- مریم زندی، عکاس و ویراستار ١٤ كتاب درباره عکاسی، عضو هیئت موسس انجمن ملی عکاسان ایران، نخستین رئیس هیات مدیره انجمن عکاسان ایرانی (انجمن ملی عکاسان) و عضو افتخاری انجمن عکاسان میراث فرهنگی ایران.


logo-samandehi